top of page

Starost kot kriterij družbene emancipacije

  • Writer: Daniel Valentine
    Daniel Valentine
  • Mar 9, 2016
  • 2 min read

Vir: ecignet.co.uk

Pri katerih letih je pravi čas za opravljanje vozniškega izpita, konzumiranje alkohola ali udeležbo na volitvah? Da, govorimo o letih. Zakaj? Ker je to najbolj splošen kriterij, ki zajame populacijo. Moj idealen kriterij, bi bil vezan na posameznika in njegove značilnosti.

Če gledamo biološko, ko gre človek skozi psihofizično transformacijo, ki ji rečemo puberteta, s katero se konča otroštvo, razumemo zaključek tega obdobja življenja pri 18. letih. Pa res lahko človek počne že vse pri 18. letih? V največji meri je to pogojeno z družbeno ekonomskimi okoliščinami. Človek pa osebnostno tako ali tako odrašča (raste) skozi celo življenje.

Mladi nas starostno opredeljujejo definicije, ki se med seboj razlikujejo po zgornji starostni omejitvi. Tako lahko rečemo, da med njih spadamo osebe stare do 30, pa tudi vse tja do 35 let. Do te starosti, v kolikor posplošim, naj bi zaključili izobrazbo, si poiskali redno zaposlitev in si uredili bivanjske razmere; se ustalili s partnerjem in si ustvarili družino. Šolski sistem je naravnan tako, da vedno več mladih sega po višjih stopnjah izobrazbe in s tem se starost osamosvojitve pomika navzgor.

Obdobje mladosti je tudi čas »priprav na življenje«, razvijanja potenciala in uvajanja v prihodnje delo. Mladinski sektor ima na voljo mladinske strukture, ki igrajo prehodno vlogo v življenju mladega ter služijo kot podstat oziroma platforma za razvoj mladih. Tudi ljudsko reklo pravi: »Starega psa ne moreš naučiti novih trikov.«

Tudi v naši družbi, kot je bilo nekoč v navadi v bolj primitivnih plemenih, obstajajo iniciacijski obredi pri prehodu v odraslost. Takšna sta na primer opravljanje mature in maturantski ples kot svečanost po končani srednji šoli, za krščanske vernike pa predstavlja obred birme duhovno zrelost.

Kdaj posameznik razvije nek zdrav odnos do tega kar vidi in sliši? Danes so mlajši prek različnih medijev izpostavljeni nasilju in pornografiji. Starostne omejitve pri gledanju TV v Sloveniji so uradno pri 12., 15. in 18. letu starosti in pri mlajših ob prisotnosti staršev. Travmatične izkušnje lahko vplivajo na otrokovo vedenje in dojemanje v prihodnosti.

Ali so volitve pri 16. letih sprejemljive? MSS je na seji zbora pred dvema letoma zavrnil stališče, s katerim bi mladinski svet aktivno deloval v smeri znižanja praga za pridobitev volilne pravice pod trenutno mejo. Volitve pri 16. letih bi po eni strani povečale kvoto volivcev, po drugi strani pa bi lahko bili mladi veliko lažja tarča manipulacij, kar bi morda na koncu vplivalo na izid volitev.

Osebna svoboda je temeljna človekova pravica in sega do koder osebna svoboda drugega s tem ni okrnjena, vendar kaj to pomeni za njo pred 18. letom? Morda gre tu za vprašanje varnosti in odgovornosti, ki jo morajo starši, kot skrbniki, zagotavljati v času, ko mladi niso sposobni tega sami.

 
 
 

Commentaires


Ljubljana, Slovenia

©2017 BY DANIEL VALENTINE. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM

bottom of page